Po zaregistrovaní na našom eshope získavate u nás stálu zľavu 5%, až kým nedosiahnete ďalšiu úroveň zľavy :)

Typy nôh a ako ich určiť

Určiť správny typ nožičky je naozaj náročné, pretože kritérií, ktoré pri výbere barefoot topánok sledujeme, je naozaj veľa. Navyše každý za normálnu/úzku/širokú nôžku alebo topánku považuje niečo iné, preto je VŽDY potrebné nohy zmerať a riadiť sa rozmermi, prípadne ak si neviete rady, napíšte nám a my Vám radi poradíme s výberom.

markus-spiske-mhcEPxRa1wI-unsplash-373x250

Čo všetko sledujeme pri výbere barefoot topánok?

  • dĺžka nohy
  • šírka nohy
  • tvar prstov
  • priehlavok
  • päta
  • členok

Dĺžka nohy

V prvom rade je potrebné zmerať nohy, a to buď obkresom na papier alebo Meradlom Plus12, ktorým ale zmeriate len dĺžku.

Meradlo Plus12 kúpite aj u nás na eshope: Meradlo Plus12

Je to veľmi dobrá pomôcka. Veď posúďte sami a prečítajte si o ňom viac na tomto linku

Ako zmerať nôžky obkresom sa dočítate v článku na tomto linku

Šírka nohy

Šírku nožičiek je v domácom prostredí zmerať náročnejšie, najlepšie je to však obkresom v uvedenom článku vyššie, ako kolmicu na os chodidla.

Viď obrázok:

20210509_194338-443x590

20210509_195556-417x590

 

var prstov

Tvar prstvo sledujeme pri pohľade na nôžku zhora – ak je palec výrazne dlhší ako ostatné prsty hovoríme, že je dominantný. Vtedy treba hľadať tvar podrážky, ktorý je vhodný na dominantné palce, aby bol v topánočke nad každým prstom rovnaký nadmerok.

Ak sú prsty do vejárika, čiže prvé 2-3 prsty sú zarovno, prípadne je druhý dlhší, treba hľadať tvar podrážky, ktorá sa nestáča hneď od palca, ale až neskôr (napr.značka Beda, Fare Bare…)

Priehlavok

Dôležité je určiť hneď na začiatku, kde sa ten priehlavok vlastne nachádza. Lebo nie je vysoký priehlavok ako vysoký priehlavok :)

Kosť hneď pri členku je priehlavok, viď foto:

Screenshot_20210509-195331_Instagram-422x250

Priestor nad prstami – predpriehlavková časť býva hlavne u menších detí bacuľatá a vyplnená tukom, preto niektoré topánočky vôbec neobujú, pritom samotný priehlavok vysoký nemajú. Viď foto:

A ako sa ten priehlavok vlastne meria, môžte vidieť na foto nižšie, treba vám len krajčírsky meter. Oblúčikom od podlahy k podlahe. A výsledok vám napovie, aký priehlavok vaše dieťatko má. Výpočet výšky priehlavku nám super vysvetlila Terka zo Šťastné nôžky v článku: https://www.stastnenozky.sk/ako-odmerat-priehlavok-a-clenok/

Päta

Čo sa týka päty, u mňa je to väčšinou zhodnotené len pohľadom, nakoľko zmerať topánky v oblasti päty je veľmi náročné. Preto je dobré čítať popisy k topánkam, kde vždy píšeme, či sú alebo nie sú vhodné na úzke päty. Keď pozriete na nôžku zozadu, vidíte, či je päta kostnatá a úzka alebo skôr bacuľatá.

Členok

Návod, ako zmerať obvod členku veľmi pekne pripravila barefoot poradkyňa Terka zo Šťastné nôžky v článku: https://www.stastnenozky.sk/ako-odmerat-priehlavok-a-clenok/

Ale aj pohľadom vieme ako-tak určiť, či je členok úzky (chudý a kostnatý) alebo širší (bacuľatý). Tak isto sa snažíme pri všetkých topánočkách dať do popisu, či sú dané topánky na úzky členok vhodné alebo nie.

Plutvička

Čo to tá nôžka plutvička vlastne je? Ide o typ nohy, kedy sa nôžka päty smerom k prstom výrazne rozširuje. Čiže medzi pätou a prstami je výrazný rozdiel v šírke. Pre lepšie pochopenie pozrite fotky nožičiek – plutvičiek aj ako vyzerá nôžka na nákrese:

20210509_224644-443x590

Kombinácií nožičiek je naozaj veľa a možno sa Vám zdá výber ako jedna veľká veda, ale po správnom zmeraní, prípadne poradenstve určite nájdete vhodné topánočky pre Vaše dieťatko.

Verím, že vám tento článok aspoň trošku pomohol pri výbere topánočiek a ak predsa ešte tápate pri výbere, neváhajte nás navštíviť v našej predajni v Trenčíne LITTLEFEET kde je meranie nožičiek a poradenstvo samozrejmosťou a je bezplatné. Budeme sa tešiť :)